PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=108501}

Maniak

Maniac
6,1 1 372
oceny
6,1 10 1 1372
6,8 5
ocen krytyków
Maniak
powrót do forum filmu Maniak

8/10

ocenił(a) film na 9

Jeden z najbardziej klimatycznych slasherów lat 80-tych. Choć ten akurat film raczej nie jest schematycznym slasherem i z powodzeniem podąża swoją własną ścieżką. Tutaj już od samego początku wiemy kim jest morderca ale wcale nie odejmuje to nam przyjemności z dalszego oglądania - wręcz przeciwnie, możemy zagłębić się bardziej w psychikę tytułowego maniaka, przeanalizować jego postać. Dlaczego zabija? Skąd jego furia? Postać Franka Zito jest zagrana przez Joego Spinella tak rewelacyjnie, że w chwilach, w których zabija swoje ofiary z niepojętą agresją i okrutnością, jednocześnie przeraża ale też budzi współczucie u widza. Świetnie wyglądają sceny, w których oglądamy naszego bohatera rozmawiającego z samym sobą w domu, w którym kolekcjonuje manekiny ozdobione włosami jego ofiar. Wtedy panuje chyba najbardziej ponury klimat i wtedy też uchylane są nam najważniejsze wątki fabuły filmu. A fabuła i scenariusz są naprawdę dobrym punktem tego filmu. Znakomicie wypadają niemalże wszystkie sceny zabójstw a na szczególną uwagę zasługują genialnie nakręcone sekwencje scen w podziemiach metro i w samochodzie pod mostem. Imponują narastającą atmosferą zagrożenia i z sekundy na sekundę zwiększającym się napięciem i dramaturgią. Znowuż inna sekwencja scen - na cmentarzu - to kolejny popis, zarówno reżyserski (złowieszcze ujęcia, zbliżenia i ruchy kamerą) jak i muzyczny (cała ścieżka z filmu zasługuje na uwagę, ale właśnie w tej sekwencji pokazuje cały swój kunszt). Szkoda, że zakończenie wydaje się trochę przesadzone i szkoda, że Joe Spinell nie miał godnej obsady z którą mógłby lepiej współgrać. Mimo to film jak najbardziej zasługuje na wysoką notę. Moja ocena: 8/10.

Shady_Yo

Bardzo fajnie napisane. Film ma niesamowity klimat zagrożenia i świetną ścieżkę dźwiękową. Postać Franka Zito zagrana po mistrzowsku.

ocenił(a) film na 9
bennyhillshow

Dzięki. Dokładnie, Frank Zito to jeden z najlepszych slasherowych morderców ever :) Teraz, patrząc na ten film z perspektywy czasu to chyba wystawiłbym mu jeszcze lepszą ocenę bo już dawno nie oglądałem tak dobrego horroru jak Maniac. A głównego motywu muzycznego ciągle sobie słucham raz na jakiś czas :)

Shady_Yo

Najbardziej podobała mi się scena, w której Frank wskakuje na przednią maskę samochodu, w którym znajduje się pewna para i strzela kierowcy prosto w łeb. Ta praca kamery, te zwolnione ujęcia i eksplodująca głowa coś pięknego. Znasz jakieś podobne filmy w tym klimacie, jak tak, to chętnie obejrzę.

ocenił(a) film na 9
bennyhillshow

O tak, ta scena jest świetna! :) No i Tom Savini...

Hmm... szczerze mówiąc to trudno mi wskazać horror, który byłby klimatem podobny do tego, bo dla mnie klimat w tym filmie jest wręcz "one of a kind" i nigdzie indziej takowego nie znajdziesz :) Być może całkiem podobny klimatem (ponura, duszna i gęsta atmosfera) jest film "Communion" (1976), choć jest to w zasadzie giallo i całkiem inna stylistyka... ale może przypadnie do gustu :)

Ogólnie to Maniak ma moim zdaniem trochę z włoskich horrorów (brudne lokacje, mocne gore, itp.) dlatego możesz też sprawdzić "Nowojorskiego Rozpruwacza" (1981) ;)

Ale tak jak mówię, trudno znaleźć film podobny do tego.

Shady_Yo

Na pewno się skuszę na "Nowojorskiego Rozpruwacza", bo jak do tej pory to widziałem trzy filmy Lucio Fulciego:

Hotel siedmiu bram
Dom przy cmentarzu
Miasto żywej śmierci

Ok, dzięki:)

ocenił(a) film na 9
bennyhillshow

No tak, klasyczna trylogia :) Cóż, Nowojorski Rozpruwacz jest gorszy od dwóch filmów z tej trójki, przynajmniej moim zdaniem, ale to dość solidne, klimatyczne giallo. Nie ma sprawy ;)

ocenił(a) film na 7
bennyhillshow

Jak dla mnie najlepszy filmy Fulciego to te:
1) Zombie pożeracze mięsa 1979 - włoska odpowiedź na świt żywych trupów 1978 nazywana nawet Zombi 2, bo świt żywych trupów we Włoszech miał tytuł Zombi :)
2) Hotel siedmiu bram 1981
3) Miasto żywej śmierci 1980
4) Nowojorski rozpruwacz 1982
5) Siedem czarnych nut 1977
6) Dom przy cmentarzu 1981
Z tym, że miejsce 3-5 mają dość podobny poziom.

ocenił(a) film na 7
Shady_Yo

Z podobnych filmów do Maniac 1980 z ciężkim klimatem polecam trzy jak nie widziałeś jeszcze-
Podglądacz 1960, Black Christmas 1974,Henry Portrait Of A Serial Killer 1986.
Filmy te są trochę wyżej oceniane od omawianego Maniac.

Podglądacz 1960 imdb 7,8 UK
Black Christmas 1974 imdb 7,2 CANADA
Maniac 1980 imdb 6,5 USA
Henry Portrait Of A Serial Killer 1986 imdb 7,1 USA

W Henry Portrait Of A Serial Killer świetnie zagrał morderce Michael Rooker.
Ale najlepszym z tych filmów moim zdaniem jest brytyjski Podglądacz 1960.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones