PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=630888}

Mama

5,9 87 771
ocen
5,9 10 1 87771
4,1 11
ocen krytyków
Mama
powrót do forum filmu Mama

Oglądaliśmy ten film wczoraj z mężem. To, że 2 lub 3 razy "dygnął" (żeby nie powiedzieć podskoczył) przestraszony, świadczy jedynie o tym, że film spełnił założenie - był wciągający i przerażał. Moje przewidywania końcówki filmu były raczej prozaiczne - spodziewałam się pochowania szczątków z archiwum, ewentualnie spalenie tej chatki w lesie, a tu...? Aż się wkurzyłam. Nie ma nic gorszego niż rewelacyjny film z zakończeniem "z dupy". Jak z początku chciałam dać ocenę 6 czy nawet 5, tak po filmie nie mogłam o nim zapomnieć. Leżałam w łóżku i myślałam, następnego dnia w pracy ten film wracał do mnie jak wspomnienie. Im dłużej o nim myślałam, tym bardziej to zakończenie do mnie przemawiało, kształtowało się i nabierało sensu. Ktoś zwrócił uwagę, że ten duch miał dziewczynki przez 5 lat, no właśnie - miał je przez 5 lat i od momentu gdy przestaje je mieć dla siebie zaczyna się cała akcja, kto ostatecznie przejmie nad nimi kontrolę? Młodsza zdawała się być od początku po "tamtej stronie", była zbyt mała i nieświadoma przy porzuceniu, ale ta większa z czasem odróżniła marę od rzeczywistości. Zakończenie było jak siekiera oddzielająca ostatecznie dwa światy, które przez cały czas się przenikały - duch odebrał swoją ofiarę. Motylki może były baśniowe, ale w sposób obrazowy pokazały coś, co uleciało, co w końcu dostało swoją wolność. Na drugi dzień od obejrzenia filmu jestem skora dać nie 5, nie 6, ale mocne 8, a nawet 9 temu dziełu.
Jednego tylko nie rozumiem - dlaczego Mama nie przyjęła szczątków swojego zmarłego dziecka? Przez chwilę nawet robiło wrażenie, że odbierze swoje dziecko i odejdzie, a jednak tym wzgardziła i zabrała ze sobą dziewczynkę.

ocenił(a) film na 5
Stylowa_filmaniak

Pewnie dlatego, że przez te wszystkie lata zawieszenia między światem żywych a światem umarłych stała się bardzo patologiczną duszą. Oczywiście początek szaleństwa miał miejsce jeszcze za życia, więc gdy zobaczyła szczątki "swojego" dziecka to na chwilę wróciła jej pamięć siebie taką jaka była tuż przed śmiercią i motywy, które pierwotnie (pomimo śmierci fizycznej) nie pozwoliły jej odejść ze świata żywych ponownie stały się żywe/aktualne. Po chwili jednak, uleciały niczym popiół i zjawa wróciła do chwili bieżącej czyli do swej wykoślawionych obsesji bycia matką i do swego błędnego mniemania, że dziewczynki z lasu są jej dziećmi, które "musi" zabrać do swego świata (umarłych) licząc, że będą wraz z nią błąkały się w zawieszeniu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones