PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=5517}

Fajerwerki próżności

The Bonfire of the Vanities
6,3 3 012
ocen
6,3 10 1 3012
5,8 4
oceny krytyków
Fajerwerki próżności
powrót do forum filmu Fajerwerki próżności

Piękni i Bogaci

ocenił(a) film na 7

"Fajerwerki próżności" uznawane są za jedną z największych porażek w karierze reżyserskiej De Palmy. W istocie - do jego najlepszych osiągnięć z lat 70-ych i 80-ych daleko, jednak wydaje mi się, że ocena tego filmu jest nazbyt surowa. Przede wszystkim jest to satyra, więc choć pewne elementy tu do siebie nie przystają, to ogólna wymowa pozostaje czytelna i łatwo przymknąć oko na pewne niedociągnięcia. Końcowe "moralizatorstwo" podane na serio byłoby całkowicie niestrawne, jednak przyjęta konwencja nie pozwala traktować całkowicie poważnie patetycznych wywodów na temat zepsucia i przyzwoitości. Tempo jest tu całkiem niezłe, nie ma miejsca na dłużyzny. No i obsada - palce lizać. Hanks, Willis, Freeman, Griffith - każde na poziomie, w naprawdę dobrej formie (choć i wpadki obsadowe zarzucano reżyserowi). Słabych punktów nie brakuje, wciąż jednak jest to pozycja o niebo lepsza niż na przykład taka "Misja na Marsa" czy "Czarna Dalia".

ocenił(a) film na 8
Caligula

Myślę, że wówczas ludzie mieli naprawdę duże oczekiwania względem tego filmu - powieść, reżyser, obsada, budżet. Być może dlatego przeżyli zawód. Wokół produkcji narosły legendy. De Palma nie miał z pewnością pełnej swobody. Chociażby obsadzenie Willis'a w kluczowej roli było narzucone przez studio, które chciało gwiazdę.

Faktem jest, że ludzie będą do tego filmu wracać również za nazwiska w obsadzie, ze zwykłej ciekawości. Film z pewnością mógłby być sporo lepszy, ale i tak nie należy pochopnie go skreślać. Myślę, że na swój sposób potrafi się obronić.

Caligula

Jak wszedł na ekrany "Człowiek z Blizną" to też podniety nie było a po latach jest to kultowe dzieło.

ocenił(a) film na 7
perun_6

Może kiedyś tak samo będzie z filmem " Gulczas, a jak myślisz?. " ;-))))

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones